Renovatie of Nieuwbouw?

www.unizo.be
Testimonial

Renovatie en herbestemming van bestaand bedrijfsvastgoed is steeds vaker een volwaardig – en vaak noodzakelijk – alternatief voor nieuwbouw. Door ruimtegebrek, complexe vergunningsprocedures en een tekort aan nieuwe bedrijventerreinen wordt nieuwbouw alsmaar moeilijker. Ondernemers worden daardoor gestimuleerd om creatiever om te gaan met bestaande panden.

Volgens vastgoedmakelaar Frank Valkeneers is renovatie echter zelden eenvoudiger dan nieuwbouw. Integendeel: herontwikkeling vraagt een grondige analyse van onder meer bodemkwaliteit, energievoorziening, draagkracht van vloeren en bestemmingsplannen. Elk bedrijfsproject is maatwerk. De rol van de vastgoedmakelaar verschuift daarbij van klassieke verkoper naar procesbegeleider die ondernemers ondersteunt bij analyse, matching en herbestemming.

Duurzaamheid speelt een centrale rol. “Het meest duurzame gebouw is het gebouw dat je niet moet bouwen.” Het hergebruiken en aanpassen van bestaande infrastructuur biedt vaak economische én ecologische voordelen, mits een goede voorbereiding en samenwerking met alle betrokken stakeholders.

Een concreet voorbeeld is Wasserij Ideale, een familiaal bedrijf met meer dan 65 jaar geschiedenis. Door beperkingen op hun oorspronkelijke locatie (mobiliteit, milieuvergunningen) verhuisde het bedrijf naar een bestaand industrieel pand in dezelfde regio. Dat gebouw werd grondig gerenoveerd en aangepast tot een moderne industriële wasserij. Dankzij de steun van de gemeente en een doordachte aanpak kon Ideale verder groeien zonder zijn regionale verankering te verliezen. Wat begon als een noodgedwongen verhuis, werd een strategische opportuniteit. EPMC begeleidde hen naar hun nieuwe locatie gelegen Lieven Gevaertstraat 15 te Kapellen.  

De getuigenis van Wesley Bedeer (Wasserij Ideale) illustreert op treffende wijze hoe herbestemming en renovatie kunnen uitgroeien tot een duurzame en toekomstgerichte groeistrategie.

Het volledige artikel is te lezen in het Unizo Magazine jan-feb 2026

Bron: www.unizo.be